Igal aastal soovime rõõmustada meie ühingu imelisi naisi jõulupeoga, et kasvõi kord aastas saaks sündida ime – naiselikult tundeline üritus, kus jagame üksteisega rõõmu, hingesoojust ja armastust.

Kuidas saab see aga võimalikuks? küsite.

Siiani oleme saatnud firmadesse e-kirju järgmise tekstiga: „Enamik ühingu liikmetest on vähekindlustatud, töötud või pensionieas üksikud erinevate puuetega naised ja emad. Mõnele on see aastas ainus üritus, kus saab tunda lähedust ja soojust. Kodust väljatulek, kohtumine teiste naistega, kohvitamine ja muusika nautimine on nende jaoks suur sündmus. Ja olgem ausad – puude tõttu ka suur väljakutse!” Kas olete nõus või mitte, aga osa sellest on kurb tõde, meie elu. Vahel ei saa ratastooli või viipekeelt kasutavad naised tulla kodust välja, sest neil puudub transport või on otsas viipekeeletõlke limiit.

Tahan teiega jagada ühte mõtet. Ma ei teinud seda pidu päris üksi ega koputanud suletud ustele, vaid uksed ja aknad avati juba enne, kui ma jõudsin mõelda: „Kus teha ja mida kinkida? Kas külaskäik teatrisse või loodusmatk jõulumetsa?”

Liane Lebedeva, mu parem käsi kutsus ja helistas kõikidele meie liikmetele, registreeris ja korjas annetusi, Külli Raudsepp-Vihuri pakkus võimalust teha naised ilusaks, vabatahtlik Kristina Amor tõi peole oma varasalvest filmi “Снегурочка”, et jagada naistega oma töövilju muinasjutu ainetel. Kristina leidis ka stand–up esineja Tatjana Vinogradova ja fotograaf Tarik Labrighli, Galina Vassiljeva aga kolmeliikmelise bändi „Õhtu“. Hõbehääl Maarja Kaplinski esitas kauneid laule. Ühingu sõber Valev Mägi pidas väikese jutluse Piibli sõnadega. Isegi suures saladuses hoitud tuntud jõuluvana tuli jagama kinke, kiirustades lastekodu lastele korraldatud peolt meie naiste seltsi. Väikesed päkapikud olid samuti usinad: Karmen küpsetas kaneelimaitselise kringli, Eesti Naisjuristide Liidu liikmed tõid peolistele raamatuid ja tänukirja. Külli Haav hoolitses glögi eest. Eelmiste aastate päkapikud Liina, Teele ja Peeter aitasid võluda kutseid, tänukirju, raame. Suureks üllatuseks oli pärast pidu fotograafi lause: „Ma tegin seda tööd südame kutsel ja tasuta.”

Suur tänu Teile, armsad päkapikud!

Mis te arvate, kas saame pidusid korraldades luua ka ise lisaväärtuse? Usun, et midagi hakkab muutuma. Pakun teile välja idee – küpsetame, heegeldame, teeme keraamikat ja meisterdame. Aitame meist veel väetimaid lastekodulapsi, varjupaikadesse sattunud koeri, enneaegselt sündinud imikuid, voodis lamavaid üksikuid eakaid. Teeme järgmisel aastal JÕULUIMET KOOS!  Me suudame koos teha väikest IMET! Tõelist IMET!

Uskuge, et suudame koos midagi muuta!

Meenutan ühte jõululinnupoega, noort naist Annat, kes algatas ehete korjanduse, et kinkida imelised ehted meie naistele ja nende tütardele – iga naine on väärt, et olla ilus. Päkapikk Anna ja tema jõuluime meeskond koos Triinuga soovisid jääda anonüümseks. Teiseks jõululinnupojaks oli meie koostööpartner ja imede võluja MTÜ Südamete Soojus. Anna Tõnissaar küsis: „Millega me saame aidata jõulupeo korraldamisel?” „Saali on vaja kaunistada, sööki on vaja võluda!” vastasin.

Kas te usute, et nad leidsid imelise toitlustusfirma ja tasusid kogu toitlustuse eest? See imeline toitlustusfirma oli Vi Catering, proua Viktoria Butkis koos abikaasaga tõstsid saalis isiklikult toitu laudadele. See maitses oivaliselt ja nägi välja taevalik. Paljud meie kogenud liikmed olid lummatud nii võrratust suupistevalikust ja kaunistustest. Laual olid punane kala ja kalamari, keedukeele suupisted, klassikalised singirullid ja pasteedi-minivõileivad, lastele käsitsi vormitud krõpsud kastmega ning gluteeni ja laktoositalumatusega inimestele sobilikud puuvilja- ja juurviljavaagnad. Maitseelamust pakkusid makra- ja kartulisalat, seene- ja singipitsa, magusa ampsuna kodused õuna-pohla plaadikoogid.

Vahepeal asusin minagi päkapiku ametisse ja otsisin lastele kinke, sest paljudel on lapsed ja lapselapsed ja lapselapselapsed, kes soovivad samuti imelist puudutust. Ühingu e-postkastis juhtus olema Nurrulandi loo autori Susanna Suvi pakkumine, mistõttu võtsin temaga kohe ühendust. Kiire tegutsemisega saime jõuluvana kingikotti kuus raamatut. Suur tänu Susanna Suvile! Päkapikk Kristina sai Eve Veigeli abiga kingikotti Tallinna Linnamuuseumi kinkekaardid, mis annavad võimaluse külastada ühte vabalt valitud linnamuuseumi filiaali kuni 2019. aasta lõpuni. Mis saab olla parem kui meeldiv kultuurielamus? Täname Kairi Tilgat Eduard Vilde muuseumist, Eve Kaljusaart Ekspress Grupp AS-st, Maakodu ja Maalehte meenete ning väljaannete eest – saime neid jagada meie aktiivsetele liikmetele ja tänukirja saajatele. Toidupank aitas samuti võluda kingipakke nii tüdrukutele kui poistele, samas tuli meie palvele vastu ja annetas kohvi, suhkrut ja teed, põske pistmiseks piparkooki ja kommi.

Minuga koos uskus imedesse värske vabatahtlik Maarit, kes liitus ettevalmistusega detsembri teisel nädalal, pakkides ja võludes kinke nagu jõuluvana tõeline abiline. Täname Sind, Maarit, et Sa meid sel hetkel leidsid!

Tänukirja ja suure kallistuse edastasime otse sellel päeval 15. detsember 2018:

  • Vi Catering ja Viktoria Butkis (Jõuluime 2018 ürituse hõrgud toidud)
  • Päkapikk Karmen (võlus jõulukringli – püsiküpsetaja)
  • Maarika Pähklemägi ja ENJL (väärtuslik püsikontakt ja ideede genereerija)
  • Külli Haav (aktiivliige ja vabatahtlik, Imelised naised fotosessioon, Special Sailors-Erilised Purjetajad )

 

Soovime tänada väikeseid ja suuri päkapikke, kes on loomingulised, toimekate käte ja jalgadega, igale poole jõudvad ja suure avatud südamega:

MTÜ Südamete Soojus ja Anna Tõnissaar, Liina, Teele, Peeter, Kristina ja Maarit, Anna ja Triin, Rene, Aarne, Siim, Silja ja Inga, Vjatseslav ja Be U Fond, Maarika Pähklemäe ja Eesti Naisjuristide Liit, Annabel Tsarjov ja Estonian Women Programmers, Angela Mäger ja Ellavivi Elustiili Pood, Tarik Labrighli.

Annetajad:

Heategevusfond Südamete Soojus, Eesti Naisjuristide Liit, Teele, Anna, Triin, Vladislav.

Täname kõikide osalejate perekonnaliikmeid, autojuhte, isiklikke abistajaid, sest teie aitasite sündida sel imel ja kokku tuua eriline naiste vägi. Te panustasite oma väärtuslikku aega, higi ja rõõmupisaraid selle ürituse õnnestumisse.

Täname TPIK koja administraatorit Tiiut, kes laenas lauakatteid ja teeküünlaid ruumi kaunistamiseks, õpetas, kuidas kasutada mikrofoni ja suuri kõlareid. Suured tänud ka maja valvurile Eleonorale, kes pidas vastu meie peo lõpuni ja kogu aeg käeulatuses nõu ja jõuga.

Soovin kõikidele „Jõuluime2018“ saalis viibijatele ja peolistele ühtehoidmist, hingerahu, õnnelikku südant ja palju armastust!

 

Kirja pani, Teie ühingu juht

Jelena Pipper

MTÜ Tallinna ja Harjumaa Puuetega Naiste Ühingu juhatuse esinaine